کد ussd
29
ژانویه

کد ussd چیست و چه کاربردی دارد؟

کدهای دستوری

در چند سال گذشته به‌راحتی بدون گوگل و حتی موتورهای جستجو می‌توان سیم‌کارت‌های اعتباری خود را شارژ کرده، بسته اینترنت خریداری کرده و حتی قبض‌ها را پرداخت کرد. تمام این کارها را با کدهای مختلفی که وجود دارد، توسط گوشی موبایل انجام می‌شود. با وجود افزایش این کدهای دستوری، در این مقاله می‌خواهیم در مورد مزایا و معایب استفاده از کد ussd صحبت کنیم و با کدهای دیگر که به کارها سرعت می‌بخشند، آشنا شویم.

کد ussd چیست؟

این کد نوعی ارسال پیام در شبکه‌های تلفن همراه یا همان GSM است که کاربردهای زیادی هم دارد‌. این کد با اپراتورهای ایرانسل، رایتل و همراه اول ارتباط دارد. مزیت اصلی این کدها این است که اطلاعات را در سرور ذخیره نمی‌کنند. در این کد بعد از اینکه درخواست کاربر دریافت می‌شود، سریع به آن رسیدگی می‌شود. این سرویس یک خدمت جانبی و مکمل محسوب می‌شود و در زبان فارسی به آن کد دستوری هم می‌گویند. این کد دستوری مبادله پیام بین یک برنامه کامپیوتری و موبایل است در جی اس ام یا سامانه جهانی ارتباطات همراه عمل می‌کند.

این کدها به طور مستقیم به سرور اپراتورها تلفن همراه ارسال می‌شوند و خدمات را مرحله‌به‌مرحله به کاربر نشان می‌دهند. کد دستوری معمولا اعدادی هستند که بین # و * قرار گرفتند و از شماره‌تلفن جدا هستند. با رشد تکنولوژی امروزه موجب شده بیشتر افراد برای انجام کارها دیگر نیاز به مراجعه حضوری نداشته باشند و با یک تلفن همراه کارهای خود را انجام دهند. پس کد ussd همان ستاره مربع‌هایی هستند که برای خرید بسته‌های اینترنت، دریافت موجودی سیم‌کارت، خرید شارژ، انتقال وجه … از آن استفاده می‌کنیم.

کاربرد کدهای دستوری چیست؟

توجه به توضیحاتی که در مورد این کدها داده شد، مشخص گردید که کد بسیار کاربردی هستند و خیلی سریع کار را انجام می‌دهند. با استفاده از کدهای دستوری کاربرها می‌توانند، برای سیم‌کارت‌های اعتباری خود شارژ دریافت کرده یا بسته‌های اینترنتی خریداری کنند. مزیت‌های دیگر این کدها این است که می‌توان از طریق این کدها قبض‌های خود را پرداخت کرده و موجودی خود را چک کرده و حتی انتقال وجه انجام دهند. بعضی از اپراتورها برای انتقال وجه به سازمان‌های خیریه و حتی برای فعال‌کردن رمز پویا هم از این کد ussd برای خود تعریف کرده‌اند.

کاربرد کد ussdمزایای استفاده از کد ussd

کدهای دستوری امروزه بیشتر کارهای ما را به‌صورت سریع و بدون دردسر انجام می‌دهند. یکی از مزایای استفاده از این کدها این است که نیاز به اینترنت نداشته و به‌صورت رایگان می‌توان از این کدهای دستوری استفاده کرد. این کدها به‌صورت همیشگی در دسترس کاربرها هستند و دیگر نیاز به مراجعه به بانک‌ها نیست.

برای استفاده از این کدهای دستوری نیاز به اطلاعات کارت بانکی و ‏ ccv نیست، به همین دلیل دارای ضریب امنیت بالایی است. برای اینکه نوع بسته اینترنت و اعتبار سیم‌کارت را بدانید، نیاز به کدهای مربوط به ایرانسل و همراه اول است و نرم‌افزار‌های خاصی هم احتیاج ندارد.

چرا استفاده از ussd برای کسب‌وکارها مفید است؟

افرادی که دارای کسب‌وکار هستند و می‌خواهند از این کد دستوری استفاده کنند، باید فایده آن را هم بدانند. این فواید شامل موارد زیر می‌شوند:

  • استفاده از این کدها برای افرادی که در مکان‌های دورافتاده هم هستند، کاربرد دارد.
  • امکان ثبت چندین شماره کارت در این سامانه امکان دارد و فقط با یک سیم‌کارت می‌توان چندین شماره کارت را ذخیره کرد.
  • دارای امنیت بسیار بالایی برای بیشتر کسب‌وکارها و افراد دارد.
  • به انجام بهتر خدمات الکترونیکی کمک کرده و رفت آمد درون شهرها را کم می‌کند.
  • افرادی که موبایل‌های ساده هم دارند می‌تواند ها از این کدها استفاده کنند.
  • این کدهای دستوری مهم‌ترین مسئله‌ای که دارند، اگر به‌صورت آفلاین هم باشید کار می‌کند.
  • سرعت بسیار زیاد برای نمایش‌دادن اطلاعات دارد.

چگونه از طریق کد ussd  درآمد کسب کنیم؟

‏ بیشتر مردم برای خرید شارژ از این کدها استفاده می‌کنند و می‌دانید که بدون اینترنت و به‌صورت آفلاین هم کار می‌کند. افراد می‌توانند با معرفی‌کردن کدهای اختصاصی خود به اطرافیان درآمد کسب کنند. یعنی با هر بار خرید شارژ از این کد به شما هم سود واریز می‌شود.

شرکت‌های نمایندگی فروشگاه‌های شارژ به افرادی که علاقه‌مند به کسب درآمد هستند، نمایندگی اعطا می‌کند و حتی می‌توانید کد ussd اختصاصی را خریداری کرده و با معرفی آن به افراد و اطرافیان اقدام به فروش شارژهای همراه اول و ایرانسل کرده و پورسانت دریافت کنید.

کلام پایانی

با پیشرفت در زمینه‌های مختلف پیشرفت‌هایی هم در زمینه‌های الکترونیکی بیشتر شده و خدماتی که از این طریق به کاربران داده می‌شود، بسیار کاربردی و دارای اهمیت است. بهتر است برای راحتی کارهای روزانه خود با کدهای موردنیاز آشنا سوید.